Ръкоделието Дантела поанлас
Дантела поанлас е позабравено у нас ръкоделие от занаята Художествено плетиво. Наподобява брюкселската дантела и е изработвана още през Възраждането. Води началото си от ХVІ век.
Техника и начин на изпълнение
Това ръкоделие е комбинирано. Използват се предварително приготвени ширитчета – тъкани, плетени със совалки или плетени на една кука, като те биват единичен и двоен ширит.
Моделът се рисува върху здрава оризова хартия, а под нея се наслагва опаковъчна хартия, за да стане по-плътно. Ширитът се пришива с тропоска върху него, а готовите мотиви се съединяват с игла за шиене. Ако е на плат, добре е платът да е опънат с гергеф.
След това на една кука се изплитат различни видове ширити, които се тропосват върху нарисувания модел. Изпълването на различните фигури става с помощта на обикновена игла за шиене на различни бодове.
Съединяването между отделните фигури става с т.н. цепен бод. Колкото по-различни бодове има в дадено произведение, толкова е по-красиво и стойността му се повишава.
След цялостното изпълнение се разпарят тропоските, готовата дантела се отделя от платното модел и блясва с цялата си красота.
Приложение
Дантелата поанлас се използва монтирана на различни платове – сатен и опал. Oт поанлас могат да се изработват покривки за маси, пердета, салфетки, аксесоари към дамски облекла, елечета и др.