Занаятът Художествено плетиво
Традиционен български занаят е Художественото плетиво.
Занаятът включва всички плетива на една кука и пет куки, дантела поанлас и брюкселска дантела.
Плетенето е преплитане на нишки посредством оформяне на бримки като основни градивни елементи. По този начин се изработват почти всички видове плетива към традиционните носии, използвани главно като принадлежности за обуване, покриване на ръцете, декорация на дрехи и тъкани за домашна уредба и употреба.
Основни материали за плетивата са нишки от растителен или животински произход. Традиционните български плетива се изработват предимно от вълнена прежда. Копринените нишки се използват за декоративни плетива. Памучната прежда навлиза в плетивото едва в по-ново време.
Един от най-старите и широко прилагани начини на плетене е с една кука или игла в прави редове по цялата дължина на плетивото двупосочно – отиване и връщане. Така се оформя фигура с различна плътност и различни декоративни качества.
Почти повсеместно разпространение има плетенето с пет куки в околовръстни редове, което дава възможност с гъста мрежа и равномерни бримки да се създаде орнаментика при чорапи и на ръкавици, както при шевиците и тъканите.