Майстор Цвети Терзиева на Националния събор на овцевъдите
Традиционният събор на овцевъдите край Петропавловския манастир до Лясковец се превърна в едно от големите български събития, които си заслужава да посетите.
Много изложители от цялата страна – фермери, производители на месни и млечни продукти, фирми за селскостопанска техника, оборудване и фуражи, както и производители на биохрани участваха в събора.
На поляните край Петропавловския манастир бяха показани различни породи овце и породи млечни кози, различни видове овчарски кучета, коне тежковози, магарета.
Проведоха се атрактивните състезания по доене на овце и ръчна стрижба на овце, теглене на товари от коне тежковози.
В занаятчийското изложение се включиха много майстори, а над 2000 изпълнители пяха и танцуваха на сцените на Националния фолклорен конкурс “Заблеяло ми агънце”.
Салих Райф паша от смолянското село Бориково демонстрира традиционен метод за обработка на овче мляко.
След издояването на овцете млякото се поставя в дървена каца, без да се подгрява или обработва термично. То се подсирва не много гъсто в самата каца, като сместа се нарича “матан”. След това се бърка в продължение на 1 до 1,5 часа.
Веднага се мие бъркалката, за да не поеме миризма.
После се изсипва в казан, събира се маслото и се мие от матана, който се подгрява в друг казан на водна баня до 36°с, отделя се сиренето и после се прецежда.
Продължава се с миенето.
На другия ден от суроватката се вари извара.
Изварата и сиренето се смесват и посоляват, като така престояват 24 часа, след това се пълнят в мях, който се прави от кожа на бяло шиле с вълната навътре, остригана до 1 см.
Полученият продукт се нарича брънза, известен още като мяхово сирене. Освен брънза, родопската мандра предлага още бял старец, който се прави от масло и извара, и синдермьо – масло, сирене и царевично брашно.
Други производители предложиха пресни и зрели сирена от козе и овче мляко, както и парен кашкавал.
Националният събор на овцевъдите се организира от 2011 г. насам от Национална овцевъдна и козевъдна асоциация със съдействието на Министерството на земеделието, храните и горите и подкрепата на общините Велико Търново, Лясковец и Горна Оряховица.