Правила при носенето на Мартеници
Всички знаем, че щастие и късмет носи онази мартеница, която ти е подарена. Според традицията в България мартеница се подарява на роднини, приятели и колеги.
Има обаче специални правила при носенето на мартеница!
Първото и най-важното е никога да не си я слагате преди 1-ви март, защото ако сторите това, рискувате вместо да станете бели и червени като мартеницата, да започнете да боледувате през годината.
Второто правило е мартеницата да е направена от естествени материали – предимно вълна, памук, вълнена прежда, дърво, защото те са силен енергиен източник.
Според третото правило мартеницата се закача на ръката или на гърдите.
Като неженените хора я слагат от лявата страна, а женените – на дясната. В миналото дори е имало практика мартеницата да се окача на колана на мъжа като гаранция за плодородие. Имало е традиция и в някои части на страната, при която мъжете ергени са носели мартениците си с разчепкани краища, а пък зрелите мъже са ги изрязвали до възела, за да не развявали по седенките.
Четвъртото правило пък се отнася за това колко дълго да носите мартеницата. Според народното поверие имате две възможности:
– или да я носите до появата на първото цъфнало дърво и да я вържете на някой клон, а след това да се отдалечите от дървото с надеждата, че животът ви ще бъде така плодотворен и цъфтящ, както дървото, което сте избрали.
– или докато видите на живо първата прелетна птица (щъркел или лястовица), тоест до настъпването на пролетта. След това поставете мартеницата на дърво или под камък.
Пето правило
НИКОГА мартеничката не се хвърля, защото се вярва, че ако човек го направи, то той си изхвърля и късмета.
Всички обичаи за носене на мартеници, а после и за тяхното сваляне представляват една магическа, вълшебна практика, която цели да предизвика плодородие, да донесе щастие, да пази от болести и от беди.