Значение на израза - Те ти, булка, Спасовден!
Те ти, булка, Спасовден! - често използваме този популярен български израз, но малко хора знаят произхода му и с какво значение е натоварен.
ЕДНА ОТ ЛЕГЕНДИТЕ за произхода на тази фраза е, че с нея завършва българска народна приказка с еротичен привкус, която се е разпространявала скришно, защото е срамна. В нея са замесени много надарени булка и младоженец. Сватбата им била на Великден, с което попът, който ги венчал нарушил забраната за венчавки във времето на Великденския пост. Затова грешният поп се натъкнал на огромната мъжественост на жениха и полетял към небесата. И се носил у небето и се кръстил, и се реял, и се молел на Бог да го отърве. Но Бог бил обиден на своя служител. И така Четиридесет дена!
След 40-дневни мъки чак на Спасовден, Бог го свалил на земята. И понеже попът като паднал бил казал на булката: ''Те ти булка, Спасовден!'' - оттогава останало да се вика тая дума кога некой се отърве от голямо премеждие, кое Господ му дава изневиделица.
Затова идеята на израза ''Те ти булка, Спасовден!'' - е, че нещо се случва ненадейно и изненадващо, когато човек най малко очаква и го сварва неподготвен.
Това е възклицание при внезапно, неочаквано събитие, с неприятен отенък.
ДРУГА ЛЕГЕНДА гласи, че изразът има друг произход и го свързва с овчарите. Естествено, отново има нотка еротика.
Смятало се, че на Спасов ден овчарите за последно лягали при жените си, след което заминавали за Беломорието и се връщали чак по Димитровден. На сбогуване, като тръгвали казвали на жените си - ''Те ти булка, Спасовден!'' - другия път на Димитровден.