Спасовден - традиция и обичаи
Честито на именниците: Спас, Спаска, Спасена, Спасения, Спасимир, Спасимира, Спасуна, Сотир!
Честит празник и на хлебарите, шофьорите, строителите, хотелиерите!
СПАСОВДЕН е винаги в четвъртък, на 40-ия ден след Великден. Според традицията на този ден се отбелязва Възнесение Господне (Спасовден, Денят на Спасителя). Вярва се, че Свети Спас слиза от небето с житен клас в ръка, за да спаси земята и хората от огнените светкавици и гръмотевици на бог Перун.
Четиридесет дни след Великото си възкресение Господ Иисус се явявал многократно на учениците си за да им проповядва своето учение и да беседва с тях. А на четиридесетия ден им се явил за последен път. Като ги благословил Той постепенно се отделил от земята подет от облак и Се издигнал към небето при Своя небесен Отец. Апостолите се поклонили на Възнасящия се Господ и не могли да откъснат поглед от чудната гледка. Затова това е деня на Възнесението на Исус Христос.
Спасовден е най-вече празник свързан с култа към мъртвите. Според поверието на този ден се прибират душите на всички покойници, които са на свобода от Велики четвъртък.
На 40-ия ден от Великден идват и самодивите. Те берат и се кичат с цъфналия през нощта росен. С него могат да се лекуват болните. Ето защо в навечерието на празника всички болни и недъгави хора отиват да преспят на росеновите ливади. Още поверия
Народните вярвания гласят още, че, ако на Спасовден вали дъжд, годината ще е богата, а реколтата - обилна. Затова на този ден се отправя и молба за дъжд.
Знаете ли значението на израза Те ти, булка, Спасовден! => Прочети