24.12 - Бъдни вечер - традиция и обичаи
24 декември - Бъдни вечер - Един от най-големите семейни празници! Посветен е на дома, огнището, семейството. На празника важна роля имат бъдникът, трапезата, каденето и обредните хлябове.
В навечерието на Коледа и Рождество Христово е БЪДНИ ВЕЧЕР - един от най-тачените у нас семейни празници, свързан с много обичаи. Според библейското предание, на Бъдни вечер започват родилните мъки на Дева Мария.
Бъдникът
Вечерята на Бъдни вечер е в семеен кръг. По стара традиция, преди да се нареди празничната трапеза, стопанинът на къщата със специално дръвче, наречено Коледен бъдник разбърква домашното огнище, изричайки: "Колкото искрици, толко пиленца, шиленца, теленца, дечица в тоя дом!". После поставя тънкия край на дръвчето в огъня и то остава да тлее цялата нощ и да поддържа огъня жив. По искрите от огъня пък се гадае каква ще е годината. Колкото повече са те, толкова по-богата ще е реколтата.
Празнична трапеза
Празничната трапеза се нарежда под домашния иконостас. Храните на нея трябва да са в изобилие - всичко което се произвежда в домакинството: варено жито, варен боб, сарми с ориз или булгур, ошав, пълнени чушки с боб или ориз, туршии, лук, чесън, мед, орехи, вино, тиквеник, зелник - Символика на ястията. Техният брой по традиция е нечетен брой - 7, 9, 11, като поверието гласи, че колкото повече са те, толкова по-богата ще е годината.. Поверие за броя ястия Традиция на празника е питката, в която е скрита паричка. На когото се падне, ще бъде здрав, щастлив и ще носи пари в къщата цялата година!
Каденето
Преди да започне вечерята на Бъдни вечер, най-старият мъж в дома прекадява най-напред трапезата, след това всички останали стаи и помещения в дома, накрая двора и обора. Народът вярва че каденето прогонва злите сили. Това е първата кадена вечер за новата година от зимния цикъл празници - Бъдни вечер, Нова година, Йордановден (Само в Източна България първата кадена вечер е на Игнажден). От всяка кадена вечер се запазва за следващата - сурово жито, орехи и недогорялата свещ.
В четирите ъгъла на стаята се поставя по един орех. Това се прави, за да се осветят четирите краища на света.
Вечерята на Бъдни вечер започва рано - за да узреят рано житата, с молитвата "Отче наш" - изречена от най-възрастният мъж в семейството, след което всички се прекръстват и казват "Амин!". Някъде на трапезата трябва да има поставена чиния за Богородица. Всеки трябва да опита задължително всички ястия, за да му върви годината. Традиция е да се гадае на орех. Ако избраният орех е пълен, човека ще бъде здрав и няма да боледува. Докато трае вечерята, никой не трябва да става от масата.
Обредни хлябове
Празничният хляб се нарича боговица, вечерник или коледник. Първото парче от него се слага под иконата на света Богородица. Момите заделят залък от хляба под възглавницата си, за да им се присъни момъкът, за когото ще се омъжат.
Когато настъпи полунощ и Коледа, тогава ще дойдат коледарите, тогава ще се роди Христос!
Вярва се, че в полунощ небето се отваря и всичко в един миг светва! Чудото може да бъде видяно само от праведниците. На Коледа човек може да си пожелае каквото поиска, желанията се сбъдват!
През нощта на Бъдни вечер тръгват коледарчетата - момчета на 8 до 12 години. Коледарчетата носят дрянова пръчка украсена със сухи плодове и пуканки – нарича се сурвачка или сурвакница. Пеят кратки песни и припевки. За тях домакинята е приготвила колачета, сушени плодове, яйца и др.
И не забравяйте – каквото и да сте приготвили, колкото и да сте похапнали, традицията повелява масата на Бъдни вечер да не се разчиства, а да се остави всичко на нея до сутринта, за да не избяга късметът! Вярва се, че когато семейството заспи, близките покойници идват да вечерят.
Честито на именниците на празника!
Имен ден празнуват: Евгени, Евгений, Евгения, Бисер, Бисера, Бистра, Благородна, Жени, Женя, Жечка, Първан, Първана