24.06- Еньовден - традиции и обичаи
Честит ЕНЬОВДЕН!
На този ден своя имен ден празнуват всички с имена Даян, Даяна, Дилян, Диляна, Диян, Дияна, Деян, Деяна, Деан, Деана, Диан, Диана, Енчо, Еньо, Йоан, Йоана, Ивет, Иван, Ивана, Иванка, Калоян, Яни, Яне, Яна, Янка, Янко, Яница, Янин, Янина, Янита, Янета, Янис, Яниса, Янимир, Янимира, Янислав, Янислава, Янизар, Янизара, Янил, Янила, Янилин, Янилина, Янидин, Янидина, Яник, Янек, Янико, Яника, Яно, Яньо, Янчо и всички с имена на билки!
Днес почитаме църковния празник Рождество на Свети Йоан Кръстител.
Заченат с Божията намеса, Свети Йоан се ражда няколко години преди Исус Христос, за да прокара пътя на неговото учение сред юдеите, затова се нарича Предтеча. Той първи ги покръства във водите на река Йордан, за което е наречен Кръстител. Свети Йоан кръщава самия Бог Исус Христос /събитието, което честваме на Йордановден всяка година/. Това е и най-големият летен празник – Деня на Слънцето.
Народът нарича днешния празник Еньовден, което на старобългарски означава "нов ден" и "нова година". А новата година в древността започвала от най-дългия ден през годината - лятното слънцестоене. На Еньовден слънцето се намира на най-високата точка от земята (в зенита си) и грее най-продължително. От днес започва далечното начало на зимата.
Смята се, че на Еньовден, докато слънцето изгрява, то започва да „играе" т.е. да трепти. Щастлив и здрав през цялата година е този, който види изгрева.
Днес всички се къпят в реки и потоци, тъй като се смята, че на Еньовден слънцето се е окъпало във водата. В нощта срещу празника водата и билките придобиват особена магическа сила.
Според народните лечители билките и тревите, набрани преди изгрев слънце са най-лековити. Еньовден е приет и за Празник на българския фармацевт.
Набраните за зимата билки трябва да са „77 и половина" – за всички болести и за „болестта без име". От набраните билки, между които на първо място е еньовчето, жените правят еньовски китки и венци, вързани с червен конец. Те се окачват на различни места из дома и през годината ги използват за лек. На този ден не се работи никаква работа. В народните представи той е \"хаталия\" (лош) ден и се вярва, че Свети Еньо ще порази с гръм нивата на онзи, който не го е уважил на празника му, а е отишъл да работи.
Както Слънцето спира в небето на този ден от изминалата точно половин година, за да огледа Земята, така и човек трябва да спре, да се огледа - да си даде сметка какво добро и лошо е сторил през първата половина от годината и как ще извърви пътя до края на годината. Още поверия за Еньовден