Защо минаваме "под масата" на Велики Петък?
Всеки вярващ отива в храма на Велики Петък, за да се поклони на Христовите страдания. На специално място има своеобразен символичен гроб - ''маса'', който е украсен богато с цветя и покрит с така наречената Света Плащаница - платът, с който е завито тялото Христово след свалянето му от кръста. Тя представлява парче плат, на което е извезан образът на положения в гроба Исус Христос. Върху Плащаницата се поставят Евангелието, Кръстът и много цветя.
Християните се покланят на Плащаницата, затова в представите на много хора Велики Петък се свързва с минаване под ''масата''.
Същността на обичая „минаване под масата” представлява – свеждане на глава и отдаване на почит към саможертвата на Исус, израз на смирението и скръбта на вярващите пред гроба на Христос, но също така и на благодарност за изкуплението, което им е дарил.Така заедно с Него, минавайки под масата можем да изпитаме страданията, ЗАЕДНО С НЕГО ДА УМРЕМ КАТО ГРЕХОВНИ СЪЩЕСТВА И ПОСЛЕ ДА ВЪЗКРЪСНЕМ ОБНОВЕНИ.
Така символично погребваме човешките си грехове.
На всеки, минал под "масата", свещеникът трябва да даде цвете - израз на благословия, духовна утеха и вяра във възкресението на Христос. Свещениците раздават и осветен здравец, който е хубаво да бъде засаден в домовете. Смисълът на здравеца е църковен благослов и едно напомняне едновременно за преходността на живота и за неговата вечност.