Защо обикаляме църквата? Мистиката на Святата нощ
Отново сме в радостта на Възкресението. Свещен трепет изпълва душите ни и обгаря сърцата ни. Каква необозрима мистика съдържа в себе си Пасхалната нощ!
Богослужението в Святата нощ започва в 23 часа. След обичайното начало "Слава Тебе, Боже наш, слава Тебе" певците пеят канона "Волною морскою". Този канон описва състоянието на човечеството, когато една част от него, в лицето на старозаветните праведници, чества победата на Спасителя над смъртта и ада, и друга част – в лицето на апостолите и учениците Христови, са все още в дълбоко униние и скръб.
Като наближи 24 часа, всички светлини в храма се изгасят и свещеникът излиза със запалена свещ в ръка от огън донесен от Йерусалим малко по-рано и възглася: "Дойдете, приемете светлина от незалязващата Светлина, и прославете Христа, Който възкръсна от мъртвите"
Всеки може да си вземе частичка от свещения огън от Божи гроб. Всички със запалени свещи в ръце излизат от светия храм като за среща с Господа, подобно на жените мироносици и апостолите, които отишли на Неговия гроб.
А свещеникът символизира ангела, който възвестил на жените мироносици за възкресението на Спасителя и той пръв започва да пее тропара на Възкресение:
"Христос възкръсна от мъртвите, като със смърт смъртта потъпка
и на тия, които са в гробовете, живот дарува" (повтаря се около 10 пъти).
Със запалената свещ, църквата се обикаля три пъти за здраве и щастие и напомня за ШЕСТВИЕТО на Исус Христос от подземията на ада в превисоките небеса, заедно с избавените от Него души, след като пътят за тях вече е открит от Неговия Кръст и Възкресение. То означава още и туй, че чрез светия Кръст на Христа се отварят вратите за вечния живот.
Точно в полунощ започва църковната служба, която описва как духът на Христос слиза в ада, чупи оковите, с които сатаната е вързал човеците, и повежда праведниците в рая, като отваря отново райските двери за хората.
Шествието се отправя към светия храм. Напред вървят свещенослужителите и певците. Всички стигат до затворената врата на храма. Свещеникът, който ръководи службата, удря по вратата на храма с думите: "Отворете се, врати адови, да влезе Царят на славата!". Единственият останал в неосветения храм отговаря: "Кой е Този Цар на славата?". Свещеникът: "Крепкият и силният Господ, силният на война Господ". Тези реплики се повтарят два пъти.
Третият път свещеникът отговаря: "Господ на силите. Той е цар на славата" . Тласва вратата и тя се отваря – всички влизат от външната тъмнина във вътрешната светлина на храма.
Хората се поздравяват с: ”Христос Воскресе!” Отговорът е: ”Во истина воскресе!” Този поздрав се казва 40 дни - до Спасовден. Обичайно след възвестяването на Христовото възкресение се случва традиционното чукане с яйца и се похапва козунак.Това е първото яйце, което се яде след 40-дневните пости.
В края на службата духовниците пренасят Плащаницата от средата на храма в олтара през Царските врата и я полагат на светия престол, където остава до празника Възнесение Господне. Така отбелязват 40-дневното пребиваване на Христос на земята след възкресението му.
АКО УСПЕЕТЕ ДА ЗАПАЗИТЕ СВЕЩТА СЪС СВЕЩЕНИЯ ОГЪН от Божи гроб запалена и я внесете така в дома си, се вярва, че семейството ви ще е здраво и щастливо през цялата година. Със свещ в ръка се обикалят всички стаи, с молитва към Господ да пази този дом. Накрая свещичката се прикрепя пред прага на вратата и там изгаря.